Ikariam

Ikariam, tüm dünyada pek çok oyuncusu olan popüler bir online strateji oyunudur.

Ikariam Bitefihgt, Ogame ve Gladiatus gibi popüler internet tarayıcısı oyunlarının yayımcısından online bir strateji oyunudur. Herhangi bir kurulum gerektirmeden internet tarayıcısının penceresinde oynanabilen Ikariam, klasik çağ dönemindeki Yunan adalarında geçiyor. Denizin ağırlıklı rol oynadığı oyunda oyuncular ticaret yapıyor ve deniz savaşlarına giriyor. Bunun yanında oyuna renk katan steampunk tarzı sıcak hava balonları, buharla çalışan helikopterler ve robotlar da bulunuyor.

Oyunda size bir ada haritası sunuluyor. Her ada birbirinden farklı ama pek çok ortak noktaları var. Tüm adalar 16 oyuncuyu destekliyor. Adalar da ortak bir bıçkıevi, bir tanrı heykeli ayrıca ya bir kristal madeni, ya bir sülfür çukuru ya da üümbağı bulunuyor. Odun çoğu binanın yapımında temel kaynak ve tüm adalarda doğal olarak bulunuyor ama diğer kaynaklardan elde edebilmek için ticaret yapmanız gerekiyor. Oyuncular beraber çeşitli kaynak binalarına işçiler yerleştirerek bir gelir dengesi kurmalılar. Bunun yanında kaynak binalarına bağışta bulunarak gelişmelerini de sağlayabilirsiniz.

Aynı adadaki oyuncular doğal müttefikiniz oluyor ama bu şehrinizi almaya çalışmalarına engel değil. Oyunda şehrinize dikkat ederken bir yandan diğer oyuncularla ortak çalışmalı ve ticaret de yapmalısınız. Kaynaklar dışında şehrinizin gelişimi için Akademi de önemli bir rol oyunuyor. Denizcilik, ekonomi, bilim ve askeriye ile ilgili araştırmalar yürütebilirsiniz.

İnternet tarayıcınızda meşhur uygarlık kurma oyunu Civilization tarzı bir oynanış sunan Ikariam, şehir kurma, ticaret, araştırma, savaş, diplomasi gibi stratejik öğeler barındırıyor. Çizgi film tarzı sevimli grafikleri ile de dikakt çeken oyun yavaş başlasa da dengeli yapısı ile güzel bir oynanış sağlıyor.

Online strateji oyunu Ikariam, internet tarayıcısı üzerinden Windows, Mac gibi PC platformlarında oynanabilir.


Tür: Online Strateji Oyunu

Firma: Gameforge Productions GmbH